קולקטיב אימפקט 


קולקטיב אימפקט

ומרחבי השפעה

שיתופים מקדם את גישות קולקטיב אימפקט ומרחבי השפעה כשתי אסטרטגיות לפתרון בעיות חברתיות בישראל

קולקטיב אימפקט

שיתופים פועל לקידום גישת קולקטיב אימפקט (Collective Impact) כאסטרטגיה לפתרון בעיות חברתיות בישראל. בבסיס הגישה עומדת הנחת היסוד כי פתרון בעיות מורכבות אינו אפשרי על ידי פעילותו של ארגון יחיד, וכי גם שיתופי פעולה בין ארגונים לרוב אינם נותנים את המענה הנדרש. לכן, יש צורך בשיתוף פעולה ארוך טווח בעל מאפיינים ייחודיים.

מודל הפעולה, אשר פותח בארצות הברית על ידי חברת הייעוץ FSG , מדגיש את המרכיבים הדרושים למהלך מערכתי לפתרון בעיה חברתית מורכבת: בניית הסכמה, מחויבות, פעולה ומדידה משותפת של בעלי עניין מכל המגזרים – ציבורי, עסקי, פילנתרופי ושלישי.

ברוח גישה זו, ולאור ניסיוננו ארוך השנים בתחום הניהול החברתי, פיתחנו מודל ייחודי הנקרא "מרחב השפעה". מודל זה מיועד למנכ"לים של ארגונים חברתיים מהמגזר השלישי, הפועלים לקידום סוגיה חברתית משותפת. המטרה היא לאפשר למנכ"לים אלו ולארגונים שבראשם הם עומדים להעצים את השפעתם ביחס לסוגיה זו באמצעות המרחב המשותף.

שיתופים רואה בקולקטיב אימפקט ומרחבי השפעה שתי אסטרטגיות מרכזיות לקידום השפעה חברתית מערכתית: קולקטיב אימפקט כמודל המשלב פעולה ושותפות של שלושת המגזרים, ומרחב השפעה כמסגרת ייעודית של המגזר השלישי. שתי אסטרטגיות אלה, הנשענות על גישה תיאורטית ומתודולוגית משותפת, יכולות לפעול כל אחת בנפרד או במודל המשלב ביניהן.

 

שיתופים פועל לקידום תפיסת קולקטיב אימפקט בחמישה ערוצים מרכזיים:

 

1. ניהול של יוזמות קולקטיב אימפקט ברמה הלאומית: שיתופים משמש ארגון השידרה של יוזמת 5פי2 להרחבת מעגל המצוינות במתמטיקה, פיזיקה, כימיה וטכנולוגיה. היוזמה שמה לה למטרה להכפיל את מספר הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות במקצועות המתמטיקה והמדעים.

2. ליווי ייעוצי ליוזמות קולקטיב אימפקט: שיתופים מלווה מאז שנת 2015 את הצוות המנהל של מיזם קולקטיב אימפקט לקידום תעסוקה בחברה הערבית.

3. ליווי מקצועי של מרחבי השפעה: שיתופים פעל כגורם המלווה של "המרחב – מנהיגים שינוי. מובילים חזון" – התארגנות אזרחית שהוקמה ביוזמת מנכ"לים ופעילים יוצאי אתיופיה על מנת להשפיע על הקהילה האתיופית ועל החברה בישראל.

4. בניית הקהילה המקצועית של מובילי קולקטיב אימפקט בישראל: שיתופים מפעיל את תוכנית המגרש #01 מובילים קולקטיב אימפקט – פלטפורמת הלמידה למובילי קולקטיב אימפקט ומרחבי השפעה בישראל.

5. פיתוח ולמידה של מודל קולקטיב אימפקט והתאמתו לתרבות ולחברה בישראל: שיתופים מקדם פיתוח כלים וידע מקצועי על מגוון היבטים של מודל קולקטיב אימפקט, באמצעות למידה מהנעשה בשטח בארץ ובעולם. 

הצוות המקצועי
ענבר הורביץ

ענבר הורביץ

מנהלת תחום קולקטיב אימפקט

ענבר מביאה עמה ניסיון וידע בשיח ושיתופי פעולה בין מגזריים ברמה המקומית וברמה הלאומית. במסגרת שהות בארה"ב, עבדה בפדרציה היהודית של סן פרנסיסקו ובהמשך צברה ניסיון בתכנון וביצוע מחקרים יישומיים לתהליכים בעמותות וקרנות לשינוי חברתי בקליפורניה. לפני הצטרפותה לשיתופים, ענבר שימשה במשך חמש שנים כמנכ"לית קרן קהילתית טירת כרמל במהלכן הובילה מודלים חדשניים של יזמות חברתית ושל שיתופי פעולה בין מגזריים ברמה המקומית. בתפקידה בשיתופים ענבר מובילה ומנהלת את קידום מודל קולקטיב אימפקט כאסטרטגיה מרכזית להשפעה חברתית ומנהלת את יוזמת 5פי2 להרחבת מעגל המצוינות בחינוך המדעי-טכנולוגי. בעלת תואר שני במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. inbar@sheatufim.org.il

ליאת גוברין

ליאת גוברין

מנהלת תכניות למנכ"לים חברתיים

ליאת יועצת ארגונית בעלת רקע וניסיון בתחום החינוך וההסברה בצה"ל, בתחום התרבות היהודית – ישראלית וכן בניהול ופיתוח הדרכה בארגונים עסקיים גלובליים. לליאת ניסיון בייעוץ ארגוני וליווי תהליכים קבוצתיים ואישיים במגזר החברתי והעסקי. בעלת תואר שני ביעוץ ופיתוח ארגוני ב"מסלול האקדמי – המכללה למנהל", התמחות ביעוץ פנים ארגוני ומשאבי אנוש. בוגרת תואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים במקרא ובסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. liat@sheatufim.org.il

אורנה סומך

אורנה סומך

מנהלת שותפויות יוזמת 5פי2

לאורנה מעל 20 שנות נסיון בניהול משאבי אנוש ויעוץ ארגוני, מהם 15 בארגוני הייטק בישראל. בתפקידיה האחרונים מילאה תפקיד של סמנכ"ל משאבי אנוש ב-time to know- טכנולוגיות למערכת החינוך, סמנכ"ל משאבי אנוש ב-HP indigo ובחברת נובה מכשירי מדידה. לאורנה B.Sc במתמטיקה ו-M.Sc בהתנהגות ארגונית מאוניברסיטת תל אביב. orna.s@sheatufim.org.il

שחר רוזנק

שחר רוזנק

רכזת יוזמת 5פי2

שחר בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית ובהיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך לימודיה עבדה כעוזרת מחקר במחלקה להיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה. בתפקידה הקודם שימשה כרכזת הדרכה וכמדריכה בבית הספר הבינלאומי להוראת השואה ביד ושם. במסגרת תפקידה צברה שחר ניסיון רב בפיתוח ויישום תכנים חינוכיים ובעבודה עם בני נוער ואוכלוסיות מגוונות. shahar@sheatufim.org.il