5פי2 – היוזמה להרחבת מעגל המצוינות 


5פי2 – היוזמה להרחבת מעגל המצוינות

הכפלת מספר התלמידים המסיימים תיכון במגמות מתמטיקה, פיזיקה, כימיה והנדסה ברמת 5 יחידות לימוד

5פי2- היוזמה להרחבת מעגל המצוינות

5p2 logoיוזמת 5פי2 יצאה לדרך ב-2013, בעקבות ירידה משמעותית במספר התלמידים המסיימים בהצלחה את התיכון ברמת 5 יח"ל במתמטיקה, פיזיקה, כימיה ומקצועות הטכנולוגיה, וכן לאור המחסור הגובר במורים במגמות אלה. במקביל לאלו, חלה צמיחה עקבית בענפי התעשייה השונים ועלייה בכמות המשרות בהן נדרשת מצוינות בתחומי המתמטיקה, המדעים והטכנולוגיה. למגמה זו השפעה בטווח המידי על העמקת הפערים בחברה הישראלית, ובטווח הרחוק – על המשק, הכלכלה והחברה העתידיים.

יוזמת 5פי2 קמה במטרה להרחיב את מעגל המצוינות, ולהכפיל את מספר התלמידים המסיימים תיכון במגמות מתמטיקה, פיזיקה, כימיה והנדסה ברמת 5 יח"ל. זאת על מנת להכין את בוגרי מערכת החינוך לאתגרים ולהזדמנויות של המאה ה-21.

יוזמת 5פי2 יישמה, לראשונה בישראל, את מודל קולקטיב אימפקט, במהלך נרחב של יצירת רשת שותפים של ארגונים מובילים מכל המגזרים – ציבורי, עסקי, פילנתרופיה, וארגוני חינוך מהמגזר השלישי – שפעלו ופועלים יחד לקידום מצוינות מדעית-טכנולוגית בחינוך, ולבניית שותפות ייחודית עם משרד החינוך.

ההישג – הכפלת מספר הניגשים ל-5 יחידות בתוך 4 שנים

היוזמה נחלה הצלחה רבה בכך שהעלתה את נושא המצוינות המדעית על סדר היום הציבורי, והשיגה את אחד מיעדיה המרכזיים בזמן קצר מהמצופה: מספר התלמידים והתלמידות הניגשים/ות לחמש יחידות במתמטיקה הכפיל את עצמו תוך ארבע שנים בלבד מיום הקמת היוזמה. שותפים מרכזים ביוזמה מעידים על משמעות הזירה החדשה שנוצרה, ועל מידת ההשפעה של ההשתתפות והשותפות בה עליהם עצמם, כמו גם על היחסים ביניהם.

בקיץ 2016 פרסם משרד החינוך את הנתונים העדכניים על מספרי הנבחנים והלומדים ברמת 5 יחידות מתמטיקה, ואלו הצביעו באופן ברור על היפוך מגמת הירידה במספר הניגשים לחמש יחידות מתמטיקה משפל של 8,869 ניגשים בשנת 2012, ל-15,800 תלמידים שניגשו למבחני הבגרות בכיתה י"א בשנת 2017 וצפי לעלייה נוספת ב-2019. 

גרף

שיתופים – ארגון השידרה של היוזמה

ארגון שיתופים משמש כארגון השידרה (Backbone organization) של היוזמה. ארגון השידרה משמש כ"מנצח על התזמורת" וכ"מנוע" הדוחף את היוזמה קדימה. ארגון השידרה אחראי בין השאר על גיבוש הסכמה על מצע משותף הכולל הגדרת חזון, משימה, יעדים ודרכי פעולה משותפים. הארגון מלווה את ועדת ההיגוי של היוזמה בכל שלבי התהליך, כולל גיוס המימון ליוזמה, קידום מדיניות ציבורית תומכת ותיאום בין כלל השותפים. 

ייעוד יוזמת 5פי2

היוזמה רואה את ייעודה בקידום מצוינות בחינוך מדעי טכנולוגי כמנוע לפיתוח תרבות כללית של מצוינות בחינוך, ומחויבת לעשות זאת תוך צמצום פערים ומתן הזדמנויות שוות לתלמידות ולתלמידים בחברה הישראלית לגווניה. 

וידאו

שותפי היוזמה

הגורמים המממנים את היוזמה ותומכים בפעילותה הם: קרן טראמפ, אינטל, טבע, פדרציית קליבלנד, קדימה מדע, מארוול, אמדוקס, קאוולקום, ו- Western Digital. אל יוזמת 5פי2 חברו גורמים רבים ורבי השפעה מהמגזר העסקי, הציבורי והחברתי המרכיבים את רשת השותפים.

רשת השותפים מורכבת כיום מכ-100 נציגי ארגונים. שחקנים משמעותיים נוספים הם משרד הביטחון, צה"ל והשלטון המקומי, ולצידם מוסדות אקדמיים, רשתות בתי ספר, מוזיאונים למדע, ארגוני חינוך וקרנות פילנתרופיות. במסגרת היוזמה הוקמה קואליצית חברות עסקיות ייחודית, הכוללת מעל 40 חברות הייטק מהמובילות בישראל ובעולם.

יוזמת 5פי2 פועלת בשיתוף פעולה אסטרטגי עם משרד החינוך. החל משנת 2014, משרד החינוך מוביל את המהלך המשותף במסגרת התכנית הלאומית לקידום מצוינות במתמטיקה ומדעים.

ועדת ההיגוי של 5פי2, מונה כ-18 נציגי ארגונים ומובילה את קביעת המדיניות וגיבוש האסטרטגיה של היוזמה.

למאמר: סיפור יוזמת 5פי2 לקידום מצוינות מדעית-טכנולוגית בחינוך בישראל – לחצו כאן

 לאתר יוזמת 5פי2 לחצו כאן  

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
פזית הוכמן

פזית הוכמן

מנהלת יוזמת קולקטיב אימפקט 5פי2

בתחילת דרכה המקצועית עבדה פזית כעשור במגזר העסקי, ביצירת שיתופי פעולה בין חברות ישראליות וסיניות – הן במסגרת עבודתה בקונסוליה הישראלית בשנגחאי והן כמנהלת פיתוח עסקי בחברת בת של BDO זיו האפט. בתום תקופה זו, החלה את דרכה בעולם החברתי כמנהלת פיתוח משאבים בעמותה לחינוך טכנולוגי. בשנים האחרונות שימשה פזית מנהלת תכניות בג'וינט אלכא. במסגרת זו ניהלה את תכנית 'מובילים דיגיטליים לשלטון המקומי' וניהלה שותפויות רב מגזריות, בין היתר ניהול שותפות אזורית לפיתוח יוזמות כלכליות-חברתיות באשכול בית הכרם וכמנהלת תכניות במיזם 'מוארד' למיצוי משאבים ברשויות המקומיות הערביות. לפזית תואר ראשון בהצטיינות ביחסים בינ"ל ולימודי מזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ו-MBA בהצטיינות מהמסלול האקדמי המכללה למינהל. . pazit.h@sheatufim.org.il

טל ילון

טל ילון

מנהלת שותפויות, יוזמת 5פי2

טל הצטרפה אל יוזמת 5פי2 לאחר שניהלה את 'הפורום הישראלי לגיוון בתעסוקה'. היא מביאה אל היוזמה את ניסיונה בניהול קואליציית ארגונים רב-מגזרית, אשר קידמה פתרון לבעיה מורכבת של מודרות קבועה של אוכלוסיות ייחודיות משוק התעסוקה. עוד במסגרת ניהול הפורום עסקה טל בפיתוח ידע ובפיתוח פרופסיית ניהול הגיוון. טל חברה בוועד המנהל של 'אמנסטי'- ארגון בינלאומי הפועל לקידום זכויות אדם. משפטנית בהשכלתה ובעלת תואר שני בהצטיינות יתרה במדיניות חינוך, עם התמחות בחינוך דמוקרטי, מאוניברסיטת תל אביב. tal.y@sheatufim.org.il

אמבת דוד

אמבת דוד

מובילת פרויקטים, יוזמת 5פי2

בתפקידיה הקודמים צברה אמבת ניסיון רב בעבודה עם בני נוער ועם אוכלוסיות עולים במסגרות קהילתיות שונות. בעלת ניסיון בניהול מערכות חשבונאיות בשירותי בנקאות במסגרת עבודתה בבנק לאומי לישראל. במסגרת פעילותה בשיתופים ריכזה את פעילות 'המרחב'- מרחב השפעה לישראלים יוצאי אתיופיה, ובתוך כך הייתה אמונה על מערך התפעול והתיאום במרחב וכן על התקשורת בין חברי המרחב ועם שיתופים. אמבת למדה חינוך באוניברסיטה העברית בירושלים ובעלת תואר בוגר במשפטים (LL.B) מהמכללה האקדמית נתניה. סטודנטית לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב. emebet@sheatufim.org.il

ציר פעילות
21.10.2014
מפגש רשת השותפים לפתיחת שנת תשע"ה

במפגש נכחו כ-100 נציגים מרשת השותפים

עוד על המפגש
מפגש רשת השותפים לפתיחת שנת תשע''ה
06.01.2015
כנס מנהלי בי"ס: מתמטיקה תחילה

המפגש הראשון של מנהלי בתי הספר המשתתפים בתוכנית "מתמטיקה תחילה"

עוד על המפגש
כנס מנהלי בי''ס: מתמטיקה תחילה
01.03.2015
כנסים מחוזיים למורי מתמטיקה

בפברואר-מרץ 2015 התקיימו ארבעה כנסים בהם השתתפו כ-580 מורים ורכזי מתמטיקה 5 יחידות

עוד על הכנסים
כנסים מחוזיים למורי מתמטיקה
ללוח הפעילות ורשימת המפגשים