שיתופים | שיתופידע ינואר 2021: סיפורו של מבצע 'ושמרת' 

שיתופידע ינואר 2021: סיפורו של מבצע 'ושמרת'

שיתופידע ינואר 2021: סיפורו של מבצע 'ושמרת'

02.02.2021

ELDAD RAFAELI 9בחרנו להקדיש את הדיוור הראשון שלנו לשנת 2021 למבצע 'ושמרת' שיצא לדרך לפני עשרה חודשים, עם פרוץ מגיפת הקורונה בישראל והסתיים לאחרונה. לפניך הצצה לתוצרי ידע ומחקר שמלמדים על התנהלות המבצע, על השפעותיו, ועל האופן שבו מומלץ מניסיוננו לתעד מהלכים משותפים בזמן חירום.

המבצע שהחל ב-19 במרץ 2020 נועד להגן על דיירי המוסדות הגריאטריים בישראל מפני ווירוס הקורונה והשלכותיו, ונערך בהובלה משותפת של שיתופים וציונות 2000 ובשותפות עם מגוון בעלי עניין מכל המגזרים. כבר בימים הראשונים לפרוץ המגפה התברר כי המוסדות מצויים בסכנה גבוהה במיוחד: הדיירים חשופים לתחלואה קשה ולתמותה בשל גילם ומצבם הבריאותי. צעדי הסגר והבידוד שנדרשו כדי להתמודד עם התפשטת הנגיף איימו להגביר את תחושת הבדידות והדיכאון של הדיירים, ולכך נוסף גם החשש כי התפרצות המגיפה במוסדות תיצור עומס בחדרי המיון ואף קריסה של מערכת הבריאות כולה.

המבצע מהווה המחשה מרתקת להתגייסות בין מגזרית בימי חירום בעקבות זיהוי של צורך דחוף, ויצירת אימפקט משותף בתנאים של אי-וודאות וחוסר יציבות. בתוך תקופה קצרה התגייסו למבצע עשרות תאגידים, ארגונים חברתיים ואנשי עסקים, לצד מומחים ומנהלים מתחום המגזר השלישי, שפעלו בתיאום עם משרד הבריאות ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. המבצע, שהוגדר מראש כזמני, הסתיים בחודש דצמבר 2020. כעת, עם השלמת מבצע החיסונים בקרב הגיל השלישי ושאר האוכלוסייה בישראל, אנו תקווה שנוכל בקרוב לשים את המגפה מאחורינו, וליישם את המודל הפעולה החדשני הזה לטובת מיזמים בנושאים בוערים נוספים.

>> לקריאה לחצ/י כאן