שיתופים | היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית 


היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית

יוזמה בין-מגזרית, משותפת, ליצירת מענים מערכתיים שיסייעו בצמצום תופעת האלימות במערכת יחסים זוגית

היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית

للعربية اضغط هنا

משבר הקורונה שהחל בישראל בתחילת שנת 2020, העלה לשיח הציבורי ביתר שאת את בעיית האלימות במערכת יחסים זוגית בישראל. אף שגופים רבים, ממשלתיים וחברתיים, פועלים בנושא ומספקים מגוון גדול של שירותים ומענים, נראה כי היקף הבעיה אינו פוחת ובתקופות לחץ ומתח, כדוגמת הסגרים בתקופת הקורונה, אף מחמיר.

כ-20 נשים נרצחות מדי שנה על רקע מגדרי. בישראל קיים תת-דיווח ניכר על מקרי אלימות במשפחה, וחסרים אמצעים למדידה שיטתית ורציפה של הבעיה. לאור זאת, המענים ניתנים רק לחלק קטן מהנפגעות. ההערכה הרווחת היא כי מאות אלפי נשים בישראל נפגעות מסוגים מגוונים של אלימות: פיזית, נפשית, כלכלית, מינית, משפטית ועוד. כפועל יוצא, מאות אלפי ילדים גדלים כשהם חשופים לאלימות במשפחה.

 

על היוזמה

היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית (שם זמני) יצאה לדרך בינואר 2021, במטרה ליצור רשת שותפים בין-מגזרית שתפעל לטיפול בבעיה, תוך הגדרת מטרות וכיווני פעולה אסטרטגיים, והוצאה לפועל של תכנית פעולה מתואמת.

היוזמה פועלת על פי מודל קולקטיב אימפקט – הפועל להתמודדות מערכתית עם בעיות חברתיות מורכבות, כדוגמת אלימות במערכת יחסים זוגית. על פי המודל, הפתרון לבעיה אינו מצוי באופן בלעדי בידי גורם או מגזר אחד ולפיכך מחייב מהלך מתואם רב-מגזרי, אשר ילמד את הבעיה לעומקה וייצר לה את המענים הדרושים, תוך מדידת השינוי והאימפקט כך שיהיה ארוך טווח ובר קיימא.

ארגון שיתופים משמש כארגון שידרה של היוזמה – גוף המתכלל את השותפות ומספק את התשתיות המקצועיות והארגוניות הדרושות לפעילותה.

>> למסמך האג'נדה המשותפת של היוזמה בעברית
>> למסמך האג'נדה המשותפת בערבית
>> לרשימת חברי ועדת ההיגוי של יוזמת קולקטיב אימפקט לצמצום האלימות בזוגיות

 

שנת ההתנעה – 2021

בשנת ההתנעה התמקדה העשייה בהנחת התשתית לפעילות מתואמת ואפקטיבית:
• נבנתה רשת רבה הכוללת מגוון שחקנים מהמגזר הציבורי, העסקי והחברתי, מהפילנתרופיה ומהאקדמיה
• נבנו הסכמות על אג'נדה משותפת: הוגדרו מטרות ויעדים והונחה תשתית לאסטרטגית פעולה
• נאספו נתונים ומידע ויצא לדרך תהליך של בניית מדד לאומדן היקפי התופעה.

בשנת 2022 תתכנס היוזמה סביב שולחנות פעולה ייעודיים ליצירת מענים ביחס לכל נושא שיוגדר.

 

מחקר – מה למדנו בשנה הראשונה

כחלק מגישת קולקטיב אימפקט, התבססות על נתונים ומדידה הם חלק משמעותי מהתקדמות ויצירת שינוי. חברת ERI נבחרה ללוות את כל היבטי המחקר ויצירת הנתונים עבור תהליכי קבלת ההחלטות ביוזמה. 

מידע רלבנטי לפיתוח העשייה המשותפת של רשת השותפות/ים:
• מה אפשר ללמוד מהעולם? מודלים ויוזמות מערכתיות מהעולם (דצמבר 21)
• רצח נשים ואלימות מגדרית במשפחה – סקירת ידע על הטיפול המערכתי בישראל.

 

פיתוח מדד לאומדן היקפי התופעה בישראל

בישראל אין מדידה של היקפי תופעת האלימות בזוגיות מאז שנת 2001, וביצוע מדידה כזו הוא מהלך מורכב ביותר ממגוון סיבות. כחלק מפעילות היוזמה ושיתוף הפעולה עם משרד הרווחה והוועדה הבין משרדית, יצאנו לדרך ליצירת מדד ישראלי למדידת היקף התופעה, שיכלול בין השאר גם ביצוע סקר ארצי רחב.

נקודת המוצא של היוזמה היא שפיתוח מדד בצורה משותפת עם כלל בעלות ובעלי העניין והמומחים/ות בתחום (מכלל המגזרים) תסייע ביצירת מדד איכותי, מדויק, תואם תרבותית, מתוקף ומקובל בשדה. תהליך פיתוח המדד כולל ביצוע קבוצות מיקוד באוכלוסיות שונות בישראל וכן סקר עמדות ותפיסות, שעל בסיסם יגובש כלי למדידה רחבה של התופעה.

מסמכים מתהליך פיתוח המדד:
מחקר מדדי אלימות – מה ניתן ללמוד מכלי מדידה בדיווח עצמי הנהוגים בעולם
עיבוד שלב קבוצות המיקוד

 

מפגש רשת השותפות והשותפים השני – 21.12.2021

המפגש השני של רשת שותפי היוזמה התמקד ביצירת תשתית לאסטרטגיה משותפת: קהלי יעד, סוגי פעולות וסדרי עדיפויות.
חומרי המפגש:
סיכום המפגש
מצגת המפגש
• במהלך המפגש נערך פאנל בהשתתפות נציגות ונציגים של 5 ארגונים העוסקים בדרכים שונות במניעה. לצפייה בפאנל

 

מפגשי רשת השותפות והשותפים הראשון – 2.8.2021

במפגש הראשון של רשת שותפי היוזמה השתתפו מעל 100 נציגי ונציגות ארגוני מגזר ציבורי, חברתי, עסקי, אקדמיה ופילנתרופיה. במפגש נערך דיון ראשון להגדרת המטרות והיעדים של היוזמה, ומגוון נקודות המבט גויסו לטובת פיתוח מדד מקומי להערכת היקפי התופעה. 

וידאו

כנס רשת השותפים הראשון של היוזמה לצמצום אלימות בזוגיות

חומרי המפגש:

למידע נוסף, שאלות והצעות ניתן לפנות אל צוות היוזמה

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
יסמין רובין - קופר

יסמין רובין - קופר

מנהלת קולקטיב אימפקט לצמצום האלימות בזוגיות

יסמין בעלת ניסיון רב בייעוץ ארגוני ומערכתי במגזר הראשון והשלישי, ייעוץ והנחיה לשותפויות וייעוץ לתהליכים אסטרטגיים. בעבר מנהלת מקצועית בשתיל, יועצת למנהלים במגוון מחלקות ויחידות במשרד הרווחה, יועצת לארגונים חברתיים ושותפויות חברתיות, מרצה בתוכניות שונות לייעוץ ארגוני והנחיית קבוצות ויועצת בכירה ומנהלת מש"א בבית הספר לפיתוח מנהיגות בצה"ל. יסמין בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית – תעשייתית. yasmin.r@sheatufim.org.il

שחף מרחב הורביץ

שחף מרחב הורביץ

מנהלת שותפויות ומעורבות ציבור, היוזמה לצמצום האלימות בזוגיות

שחף בעלת תואר שני בתקשורת פוליטית מאוניברסיטת בר אילן. בתפקידיה הקודמים בשיתופים ליוותה את תהליכי השיתוף במשרד ראש הממשלה, משרד הביטחון, משרד מבקר המדינה ומשרדים נוספים. כיום משמשת כמנהלת פרוייקטים, מלווה את הרכזות המנהלות תהליכי שיתוף וכן מנהלת את מערך הפיקוח והבקרה על תהליכי השיתוף בארגון. בעברה שימשה כיועצת פרלמנטרית ודוברת בכנסת ישראל ועבדה כרכזת אירועים וכנסים במרכז לתקשורת בינלאומית. במסגרת תפקידיה השונים צברה שחף ניסיון רב בהובלה וניהול של תהליכים אסטרטגיים בין ממשלתיים ובהפקת אירועים ממשלתיים וציבוריים. shahaf@sheatufim.org.il

פייני סוקניק

פייני סוקניק

מנהלת שותפויות חברה חרדית, היוזמה לצמצום אלימות בזוגיות

פייני היא יזמת חינוכית-חברתית בקהילה החרדית ופעילה בתחומים שונים הקשורים לרווחה, חינוך ונראות של נשים ומשפחות בחברה החרדית והישראלית. מנהלת את "אדברה" מבית "אידאה" לשיתופי פעולה בין החברה הליברלית והחברה החרדית. בעבר ייסדה וניהלה את ארגון "באשר תלכי" המלווה נשים חרדיות ודתיות במצבי פרידה וגירושין. והתמחתה בתחומי ההוראה, הייעוץ והניהול בחינוך החרדי. לפייני תואר ראשון בחינוך מ'מכללה ירושלים' ותואר שני בייעוץ חינוכי מהאוניברסיטה העברית. בוגרת תכנית נשות חיל למנהיגות נשים חרדיות ובית הספר למנהיגות חינוכית של מכון מנדל. היא עמיתה בתכנית המנהיגים הצעירים של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. fainy@sheatufim.org.il

ד''ר מיכל רום

ד"ר מיכל רום

מנהלת מחקר ופיתוח ידע

מיכל עובדת עם שיתופים משנת 2008 והיא אמונה על כתיבת מגוון סקירות וכלים לאורך השנים. בעשור האחרון עבדה כמרצה מן החוץ וחוקרת באוניברסיטת בר אילן, בחוג לסוציולוגיה ובתכנית ללימודי מגדר, וכן בחוגים לתקשורת ומדעי התנהגות במכללת ספיר ובמכללת כנרת. בעברה עסקה בתחומי השיווק והפרסום, ובין השאר ניהלה מחלקות מחקר ותכנון אסטרטגי בשני משרדי פרסום. במסגרת זו הובילה את הקמתת חברת "אינטראקטיב" לפרסום באינטרנט. בין כל אלו כתבה עבודת דוקטורט בנושא שם המשפחה לאחר הנישואין בישראל. מחקרה יצא לאור בספר (Feminism, Family, and Identity in Israel: Women`s Marital Names (Palgrave Macmillan, 2011, ובקרוב תצא לאור גרסה בעברית. בשנים האחרונות עוסקת מיכל בכתיבה, הדרכה והנחייה של מחקרים איכותניים בשדה האקדמי ומחוצה לו, בארץ ובעולם. בעלת תואר BSC במנהל עסקים וסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית, MBA מאונ' בן גוריון ו- PHD בלימודי מגדר מאונ' בר אילן.  michal@sheatufim.org.il

סאוסן תומא

סאוסן תומא

מנהלת שותפויות חברה ערבית, היוזמה לצמצום אלימות בזוגיות

בתפקידה האחרון ניהלה סאוסן יחידת מיצוי משאבים ופיתוח כלכלי במועצה מקומית דבורייה במסגרת מיזם מוארד, מיזם משותף בין משרד לשיווין חברתי, משרד הפנים ואלכא ג'וינט. בעברה ובמשך 20 שנה ניהלה פרויקטים מובילים בחברה הערבית, תעסוקת נשים אקדמאיות ערביות, יזמה הקמת אתר אינטרנט לחיפוש עבודה וירידי תעסוקה. כמו כן ניהלה פורומים וקואליציות למען שינוי מדיניות בתעסוקת נשים, ופרויקט ייצוג נשים ערביות בפוליטיקה שכלל קמפיינים וליווי תהליכים מול מפלגות בחברה הערבית.
סאוסן בעלת תואר שני בניהול מלכ"רים באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר ראשון במדעי התנהגות מגמת יעוץ חינוכי. sawsan.t@sheatufim.org.il

זיו רז

זיו רז

מומחה בתחום האלימות במשפחה - יועץ מקצועי ליוזמה

עובד סוציאלי, פסיכותרפיסט, רכז הכשרות והדרכות אנשי מקצוע בתחום האלימות במשפחה. עוסק בתחום האלימות במשפחה מעל 22 שנה, ניהל את המרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה בנהריה, מדריך ומכשיר אנשי מקצוע ברצף הטיפול בתחום.

עינת אברהם-רוטלוי

עינת אברהם-רוטלוי

מנהלת פיתוח מקצועי, ציונות 2000

עינת מובילה מהלכים ומודלים חברתיים כלכלים במגזר העסקי. בעלת ניסיון בליווי של הנהלות ודרגים מקצועיים בעסקים להשפעה חברתית כלכלית מתוך תפיסת "האחריות בליבה" – גיוון  בתעסוקה, רכש ומוצרים. במסגרת היוזמה, עינת מובילה ומנהלת את המעורבות והקשר עם המגזר העסקי. בעלת ניסיון בניהול משאבי אנוש ושיווק בחברות עיסקיות. בעלת תואר ראשון במנהל עסקים שיווק  ותואר שני במנהל עסקים התנהגות ארגונית.