שיתופים | היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית 


היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית

יוזמה בין-מגזרית, משותפת, ליצירת מענים מערכתיים שיסייעו בצמצום תופעת האלימות במערכת יחסים זוגית

היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית

משבר הקורונה שהחל בישראל בתחילת שנת 2020, העלה לשיח הציבורי ביתר שאת את בעיית האלימות במערכת יחסים זוגית בישראל. אף שגופים רבים, ממשלתיים וחברתיים, פועלים בנושא ומספקים מגוון גדול של שירותים ומענים, נראה כי היקף הבעיה אינו פוחת ובתקופות לחץ ומתח, כדוגמת הסגרים בתקופת הקורונה, אף מחמיר.

כ-20 נשים נרצחות מדי שנה על רקע מגדרי. בישראל קיים תת-דיווח ניכר על מקרי אלימות במשפחה, וחסרים אמצעים למדידה שיטתית ורציפה של הבעיה. לאור זאת, המענים ניתנים רק לחלק קטן מהנפגעות. ההערכה הרווחת היא כי מאות אלפי נשים בישראל נפגעות מסוגים מגוונים של אלימות: פיזית, נפשית, כלכלית, מינית, משפטית ועוד. כפועל יוצא, מאות אלפי ילדים גדלים כשהם חשופים לאלימות במשפחה.

 

על היוזמה

היוזמה לצמצום האלימות במערכת יחסים זוגית (שם זמני) יצאה לדרך בינואר 2021, במטרה ליצור רשת שותפים בין-מגזרית שתפעל לטיפול בבעיה, תוך הגדרת מטרות וכיווני פעולה אסטרטגיים, והוצאה לפועל של תכנית פעולה מתואמת.

היוזמה פועלת על פי מודל קולקטיב אימפקט – הפועל להתמודדות מערכתית עם בעיות חברתיות מורכבות, כדוגמת אלימות במערכת יחסים זוגית. על פי המודל, הפתרון לבעיה אינו מצוי באופן בלעדי בידי גורם או מגזר אחד ולפיכך מחייב מהלך מתואם רב-מגזרי, אשר ילמד את הבעיה לעומקה וייצר לה את המענים הדרושים, תוך מדידת השינוי והאימפקט כך שיהיה ארוך טווח ובר קיימא.

ארגון שיתופים משמש כארגון שידרה של היוזמה – גוף המתכלל את השותפות ומספק את התשתיות המקצועיות והארגוניות הדרושות לפעילותה.

לצד תהליך התכנון ושלבי הקמת היוזמה, גייסה היוזמה את מכון המחקר ERI אשר מלווה את כל היבטי המחקר ויצירת הנתונים עבור תהליכי קבלת ההחלטות ביוזמה.

>> לרשימת חברי ועדת ההיגוי של יוזמת קולקטיב אימפקט לצמצום האלימות בזוגיות

 

יוצאות ויוצאים לדרך

בשנה זו, בה יוצאת היוזמה לדרך, תתמקד העשייה בהנחת התשתית לפעילות מתואמת ואפקטיבית:

  • זיהוי ורתימה של מגוון שחקנים מהמגזר הציבורי, העסקי והחברתי, מהפילנתרופיה ומהאקדמיה
  • בניית הסכמות על אג'נדה משותפת: הגדרת מטרות, יעדים ואסטרטגית פעולה
  • הגדרת מדדים משותפים ודגש על תוצאות
  • בניית מנגנונים לתיאום וסנכרון בין פעולות של מגוון השחקנים
  • חיזוק שפה משותפת, תקשורת ואמון בין מגוון השחקנים

גאנט אלימות בזוגיות

 

בשנת 2022 ולאחר גיבוש האסטרטגיה, תתכנס היוזמה סביב שולחנות פעולה ייעודיים ליצירת מענים ביחס לכל נושא שיוגדר.

 

מפגש רשת השותפים הראשון – 2.8.2021

במפגש הראשון של רשת שותפי היוזמה השתתפו מעל 100 נציגי ונציגות ארגוני מגזר ציבורי, חברתי, עסקי, אקדמיה ופילנתרופיה. במפגש נערך דיון ראשון להגדרת המטרות והיעדים של היוזמה, ומגוון נקודות המבט גויסו לטובת פיתוח מדד מקומי להערכת היקפי התופעה. 

וידאו

כנס רשת השותפים הראשון של היוזמה לצמצום אלימות בזוגיות

הוצגו במפגש:

  • מודל קולקטיב אימפקט והערך המוסף שהוא מביא
  • רשת השותפות/ים וכן ועדת ההיגוי ותפקידיה
  • מיקוד היוזמה באלימות במערכת יחסים זוגית (Intimate partner violence)
  • טיוטה ראשונית למטרות אפשריות ליוזמה

חומרי המפגש:

אנחנו מזמינות אתכם/ן לעיין במסמכים המצורפים ולהיות עמנו קשר בכל שאלה, בעיה, או מחשבה.

יסמין רובין קופר Yasmin.r@sheatufim.org.il 

שחף מרחב הורביץ – shahaf@sheatufim.org.il

לסקירת הידע שנכתבה בשיתופים – רצח נשים ואלימות מגדרית במשפחה – סקירת ידע על הטיפול המערכתי בישראל, לחצ/י כאן. עוד על מודל קולקטיב אימפקט בספרית הידע של שיתופים.

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
יסמין רובין - קופר

יסמין רובין - קופר

מנהלת קולקטיב אימפקט לצמצום האלימות בזוגיות

יסמין בעלת ניסיון רב בייעוץ ארגוני ומערכתי במגזר הראשון והשלישי, ייעוץ והנחיה לשותפויות וייעוץ לתהליכים אסטרטגיים. בעבר מנהלת מקצועית בשתיל, יועצת למנהלים במגוון מחלקות ויחידות במשרד הרווחה, יועצת לארגונים חברתיים ושותפויות חברתיות, מרצה בתוכניות שונות לייעוץ ארגוני והנחיית קבוצות ויועצת בכירה ומנהלת מש"א בבית הספר לפיתוח מנהיגות בצה"ל. יסמין בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית – תעשייתית. yasmin.r@sheatufim.org.il

שחף מרחב הורביץ

שחף מרחב הורביץ

מנהלת פרויקטים

שחף בעלת תואר שני בתקשורת פוליטית מאוניברסיטת בר אילן. בתפקידיה הקודמים בשיתופים ליוותה את תהליכי השיתוף במשרד ראש הממשלה, משרד הביטחון, משרד מבקר המדינה ומשרדים נוספים. כיום משמשת כמנהלת פרוייקטים, מלווה את הרכזות המנהלות תהליכי שיתוף וכן מנהלת את מערך הפיקוח והבקרה על תהליכי השיתוף בארגון. בעברה שימשה כיועצת פרלמנטרית ודוברת בכנסת ישראל ועבדה כרכזת אירועים וכנסים במרכז לתקשורת בינלאומית. במסגרת תפקידיה השונים צברה שחף ניסיון רב בהובלה וניהול של תהליכים אסטרטגיים בין ממשלתיים ובהפקת אירועים ממשלתיים וציבוריים. shahaf@sheatufim.org.il

עדי שילינג גלזר

עדי שילינג גלזר

מנהלת פרויקטים

עדי התחילה את דרכה המקצועית בתחום השיווק בניהול תחום המרקום בחברות תרופות בינ"ל. בהמשך ניהלה תכנית חברתית העוסקת בחינוך וקידום אורח חיים בריא בקרב ילדים במערכת החינוך ועבדה באגף לקשרי חוץ באוניברסיטת תל אביב. עדי בעלת תואר ראשון בביו-טכנולוגיה ותואר שני במנהל עסקים. adi@sheatufim.org.il

ד''ר מיכל רום

ד"ר מיכל רום

מנהלת מחקר ופיתוח ידע

מיכל עובדת עם שיתופים משנת 2008 והיא אמונה על כתיבת מגוון סקירות וכלים לאורך השנים. בעשור האחרון עבדה כמרצה מן החוץ וחוקרת באוניברסיטת בר אילן, בחוג לסוציולוגיה ובתכנית ללימודי מגדר, וכן בחוגים לתקשורת ומדעי התנהגות במכללת ספיר ובמכללת כנרת. בעברה עסקה בתחומי השיווק והפרסום, ובין השאר ניהלה מחלקות מחקר ותכנון אסטרטגי בשני משרדי פרסום. במסגרת זו הובילה את הקמתת חברת "אינטראקטיב" לפרסום באינטרנט. בין כל אלו כתבה עבודת דוקטורט בנושא שם המשפחה לאחר הנישואין בישראל. מחקרה יצא לאור בספר (Feminism, Family, and Identity in Israel: Women`s Marital Names (Palgrave Macmillan, 2011, ובקרוב תצא לאור גרסה בעברית. בשנים האחרונות עוסקת מיכל בכתיבה, הדרכה והנחייה של מחקרים איכותניים בשדה האקדמי ומחוצה לו, בארץ ובעולם. בעלת תואר BSC במנהל עסקים וסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית, MBA מאונ' בן גוריון ו- PHD בלימודי מגדר מאונ' בר אילן.  michal@sheatufim.org.il

זיו רז

זיו רז

מומחה בתחום האלימות במשפחה - יועץ מקצועי ליוזמה

עובד סוציאלי, פסיכותרפיסט, רכז הכשרות והדרכות אנשי מקצוע בתחום האלימות במשפחה. עוסק בתחום האלימות במשפחה מעל 22 שנה, ניהל את המרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה בנהריה, מדריך ומכשיר אנשי מקצוע ברצף הטיפול בתחום.

עינת אברהם-רוטלוי

עינת אברהם-רוטלוי

מנהלת פיתוח מקצועי, ציונות 2000

עינת מובילה מהלכים ומודלים חברתיים כלכלים במגזר העסקי. בעלת ניסיון בליווי של הנהלות ודרגים מקצועיים בעסקים להשפעה חברתית כלכלית מתוך תפיסת "האחריות בליבה" – גיוון  בתעסוקה, רכש ומוצרים. במסגרת היוזמה, עינת מובילה ומנהלת את המעורבות והקשר עם המגזר העסקי. בעלת ניסיון בניהול משאבי אנוש ושיווק בחברות עיסקיות. בעלת תואר ראשון במנהל עסקים שיווק  ותואר שני במנהל עסקים התנהגות ארגונית.