שיתופים | מיזם מגן חיים 


הקרן למיזמים לאומיים:
מיזם 'מגן חיים'

מיזם מגן חיים

 

הקרן למיזמים לאומיים הוקמה בשנת 2015 כיוזמה אזרחית עצמאית חדשה על ידי מספר פילנתרופים ואנשי עסקים,לוגו הקרן למיזמים לאומיים מתוך הרעיון ליצירת מרחב השפעה בין מגזרי בישראל.

הקרן הוקמה מתוך תפיסה של אחריות חברתית, במטרה לחולל שינוי בסוגיות ציבוריות ברמה הלאומית, וזאת באמצעות איחוד כוחות ומשאבים של גופים מובילים מהסקטור העסקי והחברתי ובשיתוף פעולה עם גופים ממשלתיים. הקרן הוקמה בליווי ובסיוע ארגון שיתופים.

לטובת הקמת הקרן חבר יו"ר שיתופים רוני דואק יחד עם יואב שולב יזם ההייטק וגרי גרישפן – פילנתרופ ויזם חברתי. האלופה (במי"ל) אורנה ברביבאי נבחרה לשמש מנכ"ל הקרן ובשנת 2019 החליף אותה חבר הכנסת לשעבר אלי אלאלוף. בהמשך, גדי לסין, נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס התנדב לשמש כיו"ר.

היוזמה התבססה על מודל קולקטיב אימפקט, במסגרתו המפגש בין הסקטורים ושיתופי הפעולה התלת-מגזריים נהנה משילוב יכולות משלימות של הנהגה, מקצועיות ומומחיות תוכן של בעלי תפקידים בתחום הנבחר ויכולת לחולל שינוי מדיד בטווחי זמן קצרים יחסית. 

במהלך שנת 2020, בעיצומו של משבר הקורונה, הוקם מבצע 'ושמרת' על ידי שיתופים, ציונות 2000 והקרן למיזמים לאומיים. בעקבות כך התקבלה החלטה משותפת למיזוג הקרן ופעילותה לתוך שיתופים, תוך התאמת תפיסות הפעולה של שיתופים.

 

וידאו

מיזם "מגן חיים"

לאחר תקופה קצרה של ראיונות בקרב גורמים שונים בציבור הישראלי לאיתור פרויקט ראשון לפעולה, עלה תחום מיגור הזיהומים בבתי חולים כנושא המתאים לפעילות.

על פי דוח מבקר המדינה מ-2013, בישראל נפטרים מדי שנה בין 4,000-6,000 אנשים מזיהומים בבה"ח – כמעט פי 10 מאשר בתאונות דרכים, חללי צה"ל ונפגעי אלימות גם יחד. כ-40,000 מהמאושפזים במרכזים הרפואיים (7%-10%) רוכשים זיהום בעת שהותם בו. בשנים האחרונות קיימת עלייה בכמות, בחומרת ובעמידות הזיהומים. עם זאת, לפי דוח המבקר, ניתן למנוע בין רבע לשלושה רבעים מהזיהומים הנרכשים בבתי החולים.

מצב הזיהומים בבתי חולים בישראל חמור בהרבה ביחס למדינות אחרות ב-OECD. זו בעיה כואבת ובוערת, שאמנם עלתה על סדר היום הציבורי, אולם הטיפול בנושא עדיין חלקי ולא מספק. מדובר בבעיה חברתית מורכבת, כאשר הגורמים השותפים כוללים הן את הנהלות בתי החולים, הן את הצוותים הרפואיים והצוותים המנהליים העובדים בבית החולים, והן את ציבור המבקרים הבא מכל חלקי החברה הישראלית.

ביציאה לדרך הוגדר יעד שאפתני: הורדת הזיהומים הנרכשים ב-50%. הוחלט לממש את הפרויקט כפיילוט שייושם בשני מרכזים רפואיים ראשונים למשך שנתיים. שני המרכזים שנבחרו היו "שיבא" והמרכז הרפואי לגליל, מתוך כוונה להוכיח יכולת הן במרכז רפואי גדול, מגוון ומורכב, והן במרכז רפואי פריפריאלי בינוני ודל משאבים. כמו כן, נבחרו שני המרכזים הללו בשל יכולות המנהיגות של מנהלי המרכזים הרפואיים – פרופ' קרייס וד"ר ברהום, והנכונות שלהם לשים את הנושא בראש סדרי העדיפויות ולרתום את כלל המרכז לתהליך.

 

עם סיום הפיילוט בסוף 2018, נבדק שיעור הזיהומים בשני המרכזים הרפואיים ע"י מכון גרטנר. התוצאות הראו באופן חד משמעי כי חלה ירידה של עשרות אחוזים בשיעור הזיהומים בשני המרכזים, מה שהעיד על האפקטיביות הרבה של הפרויקט. הישגים נוספים שרשם הפרויקט היו חשיפת נתוני הזיהומים הנרכשים ברמה הארצית על ידי משרד הבריאות, העלאת המודעות הציבורית לנושא, יישום התוכנית על בסיס למידת עמיתים במספר רב של בתי חולים ודרישה של מרכזים רפואיים נוספים ליישום תהליך דומה אצלם.

להמשך קריאה