משרד החינוך: קידום בריאות במערכת החינוך 


השולחן העגול במשרד החינוך: קידום בריאות במערכת החינוך

הובלת צוות בין מגזרי במסגרת השולחן העגול במשרד החינוך, ליצירת שינוי מקיף בתחום 'קידום בריאות' בבתי הספר ובגני הילדים

קידום בריאות במערכת החינוך

ה'שולחן העגול' הבין-מגזרי במשרד החינוך החל לפעול בשנת 2013, ומציע תשתית לקיום שיח בין-מגזרי במגוון נושאים בעלי עניין משותף. שיח זה מתאפיין בהתכנסות של נציגים משלושת המגזרים: המגזר הראשון – הציבורי, המגזר השני – העסקי והמגזר השלישי החברתי לתהליך משותף. edu logo newמאפייניהם של כל אחד מהמגזרים ותרומתם הייחודית הם היתרון המרכזי של תהליכי שיתוף. ארגון שיתופים נבחר לארגון המפעיל והמלווה של השולחן העגול.

רקע למהלך

'קידום בריאות' במערכת החינוך הינו תחום רחב אשר משפיע על היבטים רבים בהתנהלות היומיומית של כולנו (שינה, הרגלי ניקיון, תזונה, ספורט ועוד). בשנים האחרונות פועל הפיקוח על הבריאות במשרד החינוך להובלת שינוי חינוכי–חברתי מקיף בתחום 'קידום בריאות' בבתי הספר ובגני הילדים. בתוך כך, הוגדר על ידי משרד החינוך 'מדרג הכוכבים' אשר מציין את בתי הספר בשלוש רמות מבחינת קידום הבריאות. 

היעד אשר הוצב על ידי משרד החינוך בשיתוף עם משרד הבריאות, הינו 'מגיעים לכל בית ספר וגן עד שנת 2020'. היעד יתבטא הלכה למעשה בכך שכל מוסדות החינוך (בתי ספר וגני ילדים) במדינת ישראל יהוו סביבה מקדמת בריאות עד שנת 2020 ברמת כוכב אחד לפחות, על פי מדרג הכוכבים.

משרד החינוך בחר לקדם את היעד 'מגיעים לכל בית ספר וגן עד שנת 2020' באמצעות תהליך שיתוף בין מגזרי במהלכו כונסו נציגים משלושת המגזרים על מנת לסייע בתכנונו ויישומו.

אנו מאמינים כי לתהליך השיתוף הבין מגזרי, בו פועלים מגוון ארגונים למען מטרה משותפת, יתרונות רבים: 
• התהליך מאפשר פעילות ענפה בתחום קידום הבריאות בשלושת המגזרים ומונע כפילויות ובזבוז משאבים.
• מזמן פרספקטיבות מגוונות מהמגזרים השונים.
• מייצר כלי משמעותי לתכנון מדיניות.

מטרות הצוות הבין מגזרי היו:
1. השתתפות בתכנון מדיניות ליישום היעד 'מגיעים לכל בית ספר וגן'
2. קידום התיאום ושיתופי פעולה בין ארגוניים ובין מגזריים לקידום בריאות בחינוך

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
רות שמעון-נעים

רות שמעון-נעים

רכזת תהליכי שיתוף

רות בעלת ניסיון בייעוץ, הדרכה, מיון ותפעול. בעברה ניהלה את המשרד להתנהגות ארגונית באוניברסיטה העברית ועבדה כעוזרת מחקר ומשנה ליועצת הסטודנטים לתואר הראשון במנהל עסקים. עסקה בייעוץ ארגוני מטעם חברת הייעוץ "שופרא" וניהלה את שרשרת האספקה התפעולית של מערך הייצור בחברת אינטל בקמפוס ירושלים. בנוסף, רות כיהנה כשליחה מטעם "הסוכנות היהודית" ופעלה בגיוס חניכים בארה"ב ובמיון שליחים. כמו כן ביצעה רות מגוון תפקידים בתחום החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי בבתי ספר ובמסגרות אחרות. בעלת תואר שני ומצטיינת דיקן בהתנהגות ארגונית, ותואר ראשון במנהל עסקים וחינוך מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. ruth@sheatufim.org.il

ד''ר גלי סמבירא

ד"ר גלי סמבירא

יועצת בכירה לתהליכי שיתוף

ראש תוכנית 120, עתודה פוליטית רב תרבותית לשותפות חברתית חדשה במכון שחרית. לשעבר, מנהלת מקצועית של שיתופים בהפעלת השולחן הממשקי מהיווסדו, וכן בתהליכים של השולחן העגול לפיתוח אזורי-כלכלי של משרד התמ"ת, השותפות הבין-מגזרית לקידום תעסוקת אנשים עם מוגבלות. בעברה, סמנכ"לית קרן אורן, ראש תחום נערות בסיכון במיזם יניב ומנהלת הפנימייה בשדה בוקר. בעלת תואר שלישי בלימודי מגדר, ותואר שני בפסיכולוגיה תעשייתית, באוניברסיטת בר אילן. 

ד''ר בת חן וינהבר

ד"ר בת חן וינהבר

יועצת בכירה לתהליכי שיתוף

בת חן בעלת תואר שלישי בניהול ויישוב סכסוכים ומשא ומתן ותואר ראשון ושני בחינוך. בעלת ניסיון עשיר בניהול צוותי משימה ופיתוח בין-מגזריים וכן בתהליכי גישור והנחיה. מנהלת תכנית "מפרש"- חממה ליזמות חינוכית. מייעצת, מנחה ומלווה מגוון ארגונים בתחומים של ייזום פרויקטים חדשניים, הובלת שינויים בתחום מערכות חינוך בישראל, ארגון וניהול ידע. בעלת ניסיון עשיר בעבודה עם מערכת החינוך במגזר הציבורי (מטה המשרד, פיקוח, מנהלי בתי ספר, מורים ומנהלי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות).