שיתופים | שיפור איכות החיים והבדידות בזקנה 


יוזמת קולקטיב אימפקט – איכות חיים ובדידות בזקנה

רשת שותפים רב-מגזרית לטיפול מערכתי בתופעת הבדידות ובאיכות החיים של זקנים בישראל

שיפור איכות החיים והבדידות בזקנה

הגל הראשון של וירוס הקורונה בישראל, הציף ביתר שאת את מצבה של אוכלוסיית הזקנים בישראל ואת הקשיים עימם היא מתמודדת בקהילה ובמסגרות השונות. כפעולת חירום קצרת מועד, הקימו ארגון שיתופים וציונות 2000 יחד עם שותפים נוספים את מבצע 'ושמרת' למניעת הידבקות והגברת חוסן הדיירים בבתי האבות בישראל.

עם סיום המבצע ולאור הצורך הברור שעלה מהשטח, הוחלט לפעול לקידום סוגיית איכות החיים והבדידות של הזקנים בישראל באופן מערכתי ורב מגזרי, באמצעות יוזמה הפועלת במודל קולקטיב אימפקט.

מטרות היוזמה

  • גיבוש כוח משימה בין-מגזרי (ממשלה, עסקים וארגונים חברתיים) של ארגונים ומומחים בעלי עניין בתחום הזקנה בישראל.
  • בניית הסכמות בנוגע לתמונת עתיד חדשנית על הזדקנות, זקנה וזקנים בישראל.
  • גיבוש והסכמה של כלל בעלי העניין על מטרות משותפות, קביעת יעדים ומדדים ברורים וכיווני פעולה אסטרטגיים.
  • הוצאה לפועל של תכנית פעולה לשיפור משמעותי באיכות החיים של הזקנים בישראל, בהיבטים של הטווח הקצר (בהקשר לנגיף הקורונה) ובעיקר של הטווח הארוך.

שלב ההתנעה של היוזמה אשר החל במחצית הראשונה של 2021, כלל רתימת בעלי עניין מהמגזר העסקי, הציבורי, החברתי וכן חוקרים ומומחים בתחום.

>> למצגת מפגש התכנון הראשון של רשת השותפים, נובמבר 2021

>> לעבודת החקר של חברת דלויט בנושא איכות חיים ובדידות בזיקנה

מפגש רשת השותפים 4.4.2022

כנס רשת השותפים ציין את סיום שלב התכנון ביוזמה ויציאה לשלב היישום. הכנס עסק בחמישה כיווני פעולה שגובשו על ידי רשת השותפים: מיפוי המענים הקיימים בתחום עשייה מייצרת משמעות, העלאת מודעות, פיתוח אקוסיסטם התומך בתעשיית האייג'-טק, מיצוי הפוטנציאל הכלכלי של אזרחים/ות ותיקים/ות במשק ופיתוח פרקטיקות יישומיות להתפתחות בתקופות החיים המאוחרות. כ-60 נציגים ונציגות מהמגזר החברתי, הציבורי, העסקי ופילנתרופיה התכנסו כדי לדון בכיוונים אלו, לקראת יציאה לקבוצות עבודה ברבעון השני של 2022.

>> למצגת המפגש

>> לסרטון תמונות מהמפגש

 

לעמוד היוזמה בערבית للعربية اضغط هنا

לפרטים נוספים ניתן לפנות לגלי קובו: gally.c@sheatufim.org.il 

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
מירי יעקובי-הורוביץ

מירי יעקובי-הורוביץ

מנהלת קולקטיב אימפקט איכות חיים ובדידות בזיקנה

מירי עובדת בשיתופים מאז שנתו הראשונה, ושימשה כמנהלת פיתוח וידע. מירי הקימה את אתר האינטרנט ומאגרי הידע של שיתופים, והובילה את מערך פיתוח הידע ואת תהליכי הפיתוח בשיתופים, בהם פיתוח תורת הניהול החברתי, פיתוח ידע בתהליכי שיח בין-מגזרי, מרחבי השפעה וקולקטיב אימפקט. בין השנים 2011-2006 שימשה עורכת משנה של כתב העת "חברה אזרחית ומגזר שלישי בישראל". לפני כן עבדה כחוקרת במרכז הישראלי לחקר המגזר השלישי, והיתה פעילה ומתנדבת בתנועת דרור ישראל. למירי MA בהצטיינות במנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת בן גוריון בנגב במסגרת המגמה לניהול מלכ"רים, ו-B.Ed בחינוך מהמכללה האקדמית בית ברל.  miri@sheatufim.org.il

גלי קובו

גלי קובו

מנהלת שותפויות מיזם איכות חיים ובדידות בזקנה

גלי בעלת ניסיון עשיר בניהול יחידות ופרויקטים במגזר העסקי והחברתי. בתפקידה האחרון שימשה כמנהלת ארצית של תוכנית "אמצע הדרך" לתעסוקת מבוגרים של הג'וינט ומשרדי הממשלה. לפני כן, שימשה במספר תפקידים ניהוליים בארגונים עסקיים גדולים, ביניהם מנהלת משאבי אנוש, מנהלת יחידת פיתוח ארגוני ותקשורת פנים ארגונית ומנהלת גיוס ופיתוח עובדים. משמשת כחברת וועד מנהל של עמותת "נשים לגופן" לקידום בריאות של נשים בכל הגילאים. גלי בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה מחקרית מאוניברסיטת בר אילן. בעלת תעודת הנחיית קבוצות של אוניברסיטת רייכמן. gally.c@sheatufim.org.il