שיתופים | שיפור איכות החיים והבדידות בזקנה 


יוזמת קולקטיב אימפקט – איכות חיים ובדידות בזקנה

רשת שותפים רב-מגזרית לטיפול מערכתי בתופעת הבדידות ובאיכות החיים של זקנים בישראל

שיפור איכות החיים והבדידות בזקנה

הגל הראשון של וירוס הקורונה בישראל, הציף ביתר שאת את מצבה של אוכלוסיית הזקנים בישראל ואת הקשיים עימם היא מתמודדת בקהילה ובמסגרות השונות. כפעולת חירום קצרת מועד, הקימו ארגון שיתופים וציונות 2000 יחד עם שותפים נוספים את מבצע 'ושמרת' למניעת הידבקות והגברת חוסן הדיירים בבתי האבות בישראל.

עם סיום המבצע ולאור הצורך הברור שעלה מהשטח, הוחלט לפעול לקידום סוגיית איכות החיים והבדידות של הזקנים בישראל באופן מערכתי ורב מגזרי, באמצעות יוזמה הפועלת במודל קולקטיב אימפקט.

 

מטרות היוזמה

  • גיבוש כוח משימה בין-מגזרי (ממשלה, עסקים וארגונים חברתיים) של ארגונים ומומחים בעלי עניין בתחום הזקנה בישראל.
  • בניית הסכמות בנוגע לתמונת עתיד חדשנית על הזדקנות, זקנה וזקנים/ות בישראל.
  • גיבוש והסכמה של כלל בעלי העניין על מטרות משותפות, קביעת יעדים ומדדים ברורים וכיווני פעולה אסטרטגיים.
  • הוצאה לפועל של תכנית פעולה לשיפור משמעותי באיכות החיים של הזקנים בישראל, בהיבטים של הטווח הקצר (בהקשר לנגיף הקורונה) ובעיקר של הטווח הארוך.
     

התנעת היוזמה ומיקוד בציר המשמעות

שלב ההתנעה של היוזמה אשר החל במחצית הראשונה של 2021, כלל רתימת בעלי עניין מהמגזר העסקי, הציבורי, החברתי וכן חוקרים ומומחים בתחום.

פגישות הלמידה עם השותפים הובילו אותנו למיקוד בציר המשמעות של מפת המדדים הלאומית. מדדי העל של המפה להזדקנות מיטבית בציר המשמעות הינם – בדידות ואיכות חיים. מפת המדדים הינה תוצר של פורום השותפים הממשלתי וג'וינט אשל והיא עברה בהחלטת ממשלה 127.

למידה משופת של הגורמים המשפיעים על איכות חיים ובדידות בזקנה הובילו אותנו להתמקד בפיתוח עשייה משמעותית. הכוונה היא לעסוק בשימור תחושת הערך והמשמעות תוך בחירה חופשית והתאמה אישית לזהות, ליכולות ולתחומי העניין. עשייה משמעותית מכילה – אורח חיים פעיל (תעסוקה, התנדבות, פנאי עמוק), אורח חיים חברתי ואורח חיים בריא.>> לעבודת החקר של חברת דלויט בנושא איכות חיים ובדידות בזיקנה

 

תכנון משותף – חזון, ייעוד, וכיווני פעולה אסטרטגיים

עם סיום שלב ההתנעה יצאנו לתהליך של תכנון משותף שבו הגדירו השותפים את החזון, הייעוד ואת כיווני הפעולה.

>> למצגת מפגש התכנון הראשון של רשת השותפים, נובמבר 2021

אגנדה משותפת זיקנה

>> למצגת מפגש התכנון השני של רשת השותפים, פברואר 2022 

>> לסקירה קצרה בנושא גילנות

התכנון המשותף נחתם בכנס רשת השותפים שהתקיים ב-4.4.22 . הכנס עסק בחמשת כיווני פעולה שגובשו על ידי רשת השותפים: מיפוי המענים הקיימים בתחום עשייה מייצרת משמעות, העלאת מודעות, פיתוח אקוסיסטם התומך בתעשיית האייג'-טק, מיצוי הפוטנציאל הכלכלי של אזרחים/ות ותיקים/ות במשק ופיתוח פרקטיקות יישומיות להתפתחות בתקופות החיים המאוחרות. כ-70 נציגים ונציגות מהמגזר החברתי, הציבורי, העסקי ופילנתרופיה התכנסו כדי לדון בכיוונים אלו, לקראת יציאה לקבוצות עבודה החל מהרבעון השני של 2022.

>> למצגת המפגש

>> לסרטון תמונות מהמפגש

 

פועלים ליישום – הגדרת מדדים, מיקוד כיווני הפעולה לפעולות אופרטיביות המייצרות אימפקט 

 

כיווני פעולה יוזמת זיקנה

 

קבוצת עבודה – מיפוי מענים:

מטרת העל של קבוצת העבודה הינה מיפוי המענים הקיימים ובתוך כך איתור חוסרים וזיהוי אזורים לסנכרון לטובת הגברת התיאום, הרחבה ושכלול המענים על הרצף הגילאי והתפקודי בתחום של עשייה משמעותית בזקנה.
בשדה הזקנה קיימים מיפויים רבים שנעשו ומעשים על ידי השחקנים השונים בשדה. לאור מצב זה הוחלט שמטרות הקבוצה תהיינה:

  • בחינת הסנכרון בין המיפויים הקיימים לטובת יצירת תמונת מענים משותפת ורחבה.
  • ליווי מקצועי של הקבוצה ליצירת תמונת המענים המאוחדת.
  • למידה מניסיון עבודות המיפוי בשדה עד כה עבור מיפויים עתידיים נוספים.

>> למסמך המארגן של קבוצת העבודה
>> למצגת המפגש הראשון – אוגוסט 2022, למצגת מהלך אקטיבנט
>> למצגת המפגש השני – ספטמבר 2022

קבוצת עבודה  – שינוי מודעות ועדכון עמדות:

מטרות העל של הקבוצה הן – יצירת שפה וגיבוש מסרים משותפים לאחריות הפרט והחברה למימוש הערך והפוטנציאל של האזרחים/ות הוותיקים/ות, ועדכון העמדות כלפי הזקנה (הפחתת גילנות).
>> למסמך המארגן של קבוצת העבודה
>> למצגת המפגש הראשון
>> למצגת המפגש השני

פיתוח אקוסיסטם תומך לתעשיית ה-Age-Tech בישראל:

מטרת העל – הגברת/חיזוק החיבורים בין משאבים ליזמים והגברת מעורבות הממשלה בפיתוח התחום.
כיוון פעולה זה מכוון לשינוי מגמה משמעותי שיתגבר על כשל השוק הקיים בתחום. בימים אלה אנו עוסקים בלמידה של התחום וברתימת שותפים אסטרטגיים לפעולה.

בנוסף, אנחנו נערכות להקמת קבוצות העבודה הנוספות בנושא "מיצוי הפוטנציאל הכלכלי" ואוריינות להתפתחות". מזמינות אתכם להיות איתנו בקשר. לפרטים נוספים ניתן לפנות לגלי קובו: gally.c@sheatufim.org.il 

לעמוד היוזמה בערבית للعربية اضغط هنا

 

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
מיכל תשובה

מיכל תשובה

מנהלת יוזמת איכות חיים בזיקנה

מיכל היא תת-אלוף במיל. בתפקידה האחרון בצה"ל כיהנה כראש חטיבת הסגל באגף כח האדם. בוגרת קרן ווקסנר,  נשואה ואם לשלושה מדהימים. michal.t@sheatufim.org.il

גלי קובו

גלי קובו

מנהלת שותפויות יוזמת איכות חיים בזיקנה

גלי בעלת ניסיון עשיר בניהול יחידות ופרויקטים במגזר העסקי והחברתי. בתפקידה האחרון שימשה כמנהלת ארצית של תוכנית "אמצע הדרך" לתעסוקת מבוגרים של הג'וינט ומשרדי הממשלה. לפני כן, שימשה במספר תפקידים ניהוליים בארגונים עסקיים גדולים, ביניהם מנהלת משאבי אנוש, מנהלת יחידת פיתוח ארגוני ותקשורת פנים ארגונית ומנהלת גיוס ופיתוח עובדים. משמשת כחברת וועד מנהל של עמותת "נשים לגופן" לקידום בריאות של נשים בכל הגילאים. גלי בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה מחקרית מאוניברסיטת בר אילן. בעלת תעודת הנחיית קבוצות של אוניברסיטת רייכמן. gally.c@sheatufim.org.il

ג'סי ניר

ג'סי ניר

רכזת יוזמת איכות חיים בזיקנה

ג'סי בעלת תואר B.Sc.T.E בעיצוב תעשייתי ותעודת הוראה מטעם אוניברסיטת תל-אביב. ג'סי מביאה עימה ניסיון עשיר בתפקידי עיצוב מוצרים, חלונות ראווה, נקודות מכירה כעצמאית וכשכירה. עסקה לאורך השנים כמעצבת תעשייתית וכמפקחת על תהליכי יצור והרכבה. כמו כן, שימשה כמנהלת צוות ואחראית על ניהול קשר עם מהנדסים, מעצבים ולקוחות. בשנים האחרונות בחרה בתפקידים חברתיים שיש בהם השפעה על הסביבה ועל החברה. בתפקידה האחרון שימשה כפרויקטורית למימוש החלטת ממשלה הקשורה בחוק לאיסור צריכת זנות, בצוות המוביל במרפאת לוינסקי בתל-אביב. jessie.n@sheatufim.org.il

מיכל לוקיץ' ירום

מיכל לוקיץ' ירום

מנהלת הסטודיו למהלכים משותפים

למיכל ניסיון עשיר בהובלה, הנחיה וניהול של תהליכי חדשנות, ייעוץ, אסטרטגיה, פתרון בעיות והטמעת תהליכים ארגוניים במגוון רחב של חברות וארגונים בארץ ובעולם, מדיספלינות שונות ומשלושת המגזרים. במסגרת עיסוקיה, מיכל ניהלה ופיתחה תהליכי למידה, הכשרה ופיתוח מקצועיים בארגונים חברתיים ובארגונים עסקיים בינלאומיים. בנוסף כתבה מחקר בינלאומי אודות הגורמים המשפיעים על יישום מוצלח של רעיונות חדשניים, והרצתה במגוון קורסים ותוכניות אקדמאיות. בעלת תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית תעשייתית מהטכניון ותואר ראשון בביולוגיה ופסיכולוגיה מאוניברסיטת תל אביב. yarom.michal@sheatufim.org.il

 

זהר פרופר

זהר פרופר

יועצת ארגונית לניהול חברתי

פסיכולוגית ארגונית בעלת ניסיון עשיר, עוסקת בפיתוח מנהלים ובקידום תהליכי למידה והדרכה בארגונים במגזר החברתי, העסקי והציבורי. מנחה תכניות ניהול וסדנאות ומלווה ארגונים בבניית שגרות ניהול ועבודה בתחומי למידה, שירות ומשאבי אנוש. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה (בהצטיינות יתרה) ובעלת M.A. בפסיכולוגיה חברתית-תעשייתית (בהצטיינות), שניהם באוניברסיטת בר-אילן.