שיתופים | תהליכי שיתוף בנושא טרנספורמציה דיגיטלית 


תהליכי שיתוף בנושא טרנספורמציה דיגיטלית

ליווי והפעלה של תהליכי השיתוף של צוות טרנספורמציה דיגיטלית במיזם הלאומי ישראל דיגיטלית 

תהליכי שיתוף בנושא טרנספורמציה דיגיטלית

צוות טרנספורמציה דיגיטלית במיזם הלאומי ישראל דיגיטלית אחראי על הטמעת שינוי עומק של התהליכים הביורוקרטיים המצויים ישראל דיגיטליתבבסיס השירותים הבין-משרדיים והפיכת השירותים לדיגיטליים ונוחים לשימוש, בהתאם לעקרונות המיזם הלאומי. ארגון שיתופים ליווה במהלך שנת 2019 את הצוות בתהליכי השיתוף השונים.

 

קהילת טרנספורמציה דיגיטלית במשרדי הממשלה

מימוש תהליכי טרנספורמציה דיגיטלית במשרדי הממשלה הינו תהליך מורכב, לאור הפיזור של התהליכים על פני מקורות שונים וחוסר סנכרונם. לשם כך, בישראל דיגיטלית מיפו את השירותים הממשלתיים לכדי מאגר מידע ענק ומפולח המאגד את כלל השירותים הממשלתיים לאזרח (עד כה כ-3,400 שירותים). גודל הפרויקט והמידע שנאסף, העצים את הצורך ביצירת קהילה חוצת-משרדים של שגרירים המחויבים לשיפור השירותים ולטרנספורמציה דיגיטלית שאינה מסתכמת בייעול והנגשה דיגיטלית תוך משרדית בלבד, אלא שינוי פרדיגמה אמיתי בדרך בה משרדי הממשלה משרתים את האזרחים.

מדובר בקהילה של סוכני שינוי לטרנספורמציה דיגיטלית בתוך הממשלה, שמטרתה לקדם ולאפשר שיתוף בידע ויצירת פרויקטים משותפים לקידום שינוי עומק בשירותים הממשלתיים כך שיותאמו לעידן הדיגיטלי. זאת תוך יצירת שיח ולמידת עמיתים המקדמים המשגה מקצועית משותפת, יצירת שיתופי פעולה חוצי משרדים ושיטות פעולה חדשניות.

במסגרת תהליך השיתוף, צוות הייעוץ מטעם שיתופים פעל לתכנון הקמת הקהילה, כולל מיפוי בעלי העניין, איפיון הקהילה ואופי הפעילות בה. בהמשך ליווה הצוות את שני הערוצים בהם פועלת הקהילה: הערוץ הראשון – קיום מפגשים פיזיים ומקוונים הנוגעים לעולמות התוכן של הקהילה ויצירת שיתופי פעולה חוצי משרדים. הערוץ השני – ארגון ידע מקצועי באמצעות אוצרת תוכן, והכוונת צוות טרנספורמציה לניהול אפקטיבי של הפלטפורמה המקוונת של הקהילה.

במסגרת הקהילה פורסמו פריטי ידע מקצועיים המנגישים נושאים שונים המהווים חלק מעולם הטרנספורמציה הדיגיטלית. אלה נכתבו במהלך השנים 2019-2020 על ידי אוצרת התוכן של הקהילה, גיל מרטנס, ופורסמו לחברי הקהילה:

בנוסף להקמת הקהילה, צוות שיתופים ליווה את צוות טרנספורמציה דיגיטלית בשני תהליכים נוספים במהלך 2019:

אירוע Taxathon: ה-Taxathon (שילוב של Tax ו-hackathon) התקיים ביולי 2019, ונכחו בו כ-120 אנשי רשות המסים שהתכנסו בבית שיתופים לאירוע ייחודי של 12 שעות, בהובלת ישראל דיגיטלית ורשות המסים. באירוע הועברו השירותים המקוונים של רשות המסים מהאתר הישן לאתר gov.il וכן תוקפו שירותים רבים בפרויקט מיפוי השירותים של ישראל דיגיטלית.
מדובר באירוע חדשני מסוגו – לראשונה ביום אחד של עבודה מאומצת שודרג אתר רשות המסים בצורה משמעותית, תחת מכלול שירותי אתר רשות המסים.

היוועצות מכרז דיגיטל: ארגון שיתופים ליווה את צוות טרנספורמציה דיגיטלית והחשב הכללי במשרד האוצר בלמידת ה"שטח" ושיפור לקראת פרסום מכרז מרכזי לאספקת שירותי דיגיטל במודל תפוקות. מדובר במכרז רכש חדשני אשר איפשר לראשונה למשרדי הממשלה לעבוד בשיטת תפוקות עם חברות דיגיטל (כולל חברות קטנות ובינוניות) בקשת רחבה של תחומי הדיגיטל: דאטה, חווית משתמש, אסטרטגיה, שיטות ותהליכים ועוד.

במסגרת תהליך הליווי, נערכה סדרה של 6 מפגשים בכל רחבי הארץ (באר שבע, חיפה, תל אביב, ירושלים) ומפגש מקוון בהם נפגשו נציגי צוות טרנספורמציה דיגיטלית ומנהל הרכש בחשב הכללי עם בעלי עסקים קטנים ובינוניים בתחום, על מנת לדבר באופן בלתי אמצעי עם ספקים ולשמוע מהם כיצד ניתן להוציא לפועל את המכרז באופן המיטבי והמותאם להם.

פרטים נוספים אודות המכרז כאן

להמשך קריאה