שיתופים | תהליכי שיתוף ציבור במשרד הבריאות 


תהליכי שיתוף ציבור במשרד הבריאות 

ליווי משרד הבריאות בפיתוח, הטמעה והוצאה לפועל של תהליכי שיתוף פיזיים ומקוונים במגוון נושאים

תהליכי שיתוף ציבור במשרד הבריאות

במשרד הבריאות מאמינים כי המפתח למערכת בריאות טובה טמון בשיתופי פעולה ובשיתוף ציבור. היום יותר מאי פעם, מעורבות משרד הבריאותשל משרדי ממשלה, ארגוני חברה האזרחית והציבור הרחב בתהליכי קבלת ההחלטות והחשיבה במשרד היא צעד מתבקש והכרחי, אשר משפר את השירות עבור המטופל ועבור המערכת.

משרד הבריאות בשיתוף ארגון שיתופים, פועל לפתח ולהטמיע עקרונות וכלים של שיתוף ציבור ולעודד שימוש בהם, הן כתרבות ארגונית במשרד, והן בתהליכי העבודה השוטפים בכלל מערכת הבריאות: קופות החולים ובתי החולים.

משרד הבריאות מעודד את הגורמים השונים המערכת הבריאות (במטה המשרד, בקופות החולים, בקהילה ובבתי החולים ועוד) להשתמש בכלים לשיתוף ציבור כחלק בלתי נפרד מתהליכי עבודה, בצמתי קבלת ההחלטות ולהפוך את שיתופי הפעולה לסטנדרט עבודה יומיומי. זהו צעד נוסף בדרך לחיזוק הממשקים ושיתופי הפעולה הבין-מגזריים, והוא חלק ממהלך רחב שמקדם המשרד להטמעת תהליכי שיתוף.

 

שיתופים מלווה את משרד הבריאות במספר תהליכי שיתוף:

הקמת תשתית מקוונת לתהליכי שיתוף ציבור של המשרד (2018-19): על מנת לאפשר מגוון אופנים של שיתוף, הוקמה פלטפורמה מקוונת לתהליכי שיתוף ציבור הכוללת מערכת טכנולוגית לקיום דיונים מקוונים עם הציבור.

דיון מקוון

 

תמיכה בהנקה (ינואר -אוגוסט 2020): משרד הבריאות מבקש לסייע לאימהות ומשפחות המעוניינות להניק, לממש את בחירתן. בתהליך זה ביקש המשרד לשמוע מאימהות ומסביבתן הקרובה, כיצד לדעתן יכול משרד הבריאות לפעול על מנת לתמוך בהנקה עבור נשים המעוניינות בכך. בתהליך נשאלו המשתתפות על ההצלחות והאתגרים, התלבטויות, מורכבויות והצרכים הקשורים בהנקה, לטובת גיבוש דרכי פעולה שיסייעו לאימהות ולמשפחות המעוניינות בהנקה לממש את בחירתן.

 

מתמחים בפסיכיאטריה (2019-2020): חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות שמה דגש גדול על קידום נושא הפסיכיאטריה, עקב האתגר הקיים של בחירה מועטת של סטודנטים בהתמחות במסלול זה. מטרת תהליך השיתוף היא להבין איך לעודד את הבחירה במסלול התמחות בפסיכיאטריה: הצורך במקצוע הולך וגובר עם השנים אך אין מספיק סטודנטים הבוחרים בהתמחות בתחום הפסיכיאטריה. תהליך השיתוף כלל שאלה מקוונת באתר ההיוועצות וקבוצת מיקוד, כדי להבין לעומק מה ניתן לעשות על מנת לשנות ולהגדיל את בחירת הסטודנטים במקצוע הפסיכיאטריה.

קול קורא בריאות פייס

 

• הקמת מאגר של ארגוני חברה אזרחית (2019-2020): משרד הבריאות מעוניין להרחיב ולהעמיק את שיתופי הפעולה שלו עם החברה האזרחית שעוסקת בנושאים של בריאות. לשם כך, המשרד מבקש לייצרמאגר רחב ומגוון איתו יוכל לעבוד בתחומים שונים הנוגעים לתחומי בריאות. מטרת הקמת המאגר היא לבצע קפיצת מדרגה בכמות ובאיכות של שיתופי הפעולה הבין מגזריים במערכת הבריאות: להעמיק את ההיכרות בין הארגונים ובין המשרד ובין הארגונים עצמם, לאפשר יותר שיתופי פעולה ושיתוף ארגונים בקבלת ההחלטות. 

 

• טיפול במחלות נדירות (2020): מחלות נדירות הן בדרך כלל מחלות קשות, כרוניות, מגבילות ומורכבות מאוד, ובעלות שכיחות נמוכה. משרד הבריאות מעוניין להכיר מקרוב את האתגרים העומדים בפני משפחות המתמודדות עם מבוגרים וילדים עם מחלה נדירה מבחינת השרות הרפואי של מקצועות הבריאות והרפואה. סביב העלייה בגיל הילדים והגעתם לבגרות, ביקש המשרד לדעת האם המטופלים קיבלו טיפול מתאים, היכן היה חסר טיפול או ידע של אנשי מקצוע, מה היה מסייע להם ולילדים להתמודד טוב יותר עם המחלה. תהליך השיתוף, בהובלת אגף התזונה והמחלקה להתפתחות הילד כלל 2 קבוצות מיקוד (מקוונות) לאפיון הצרכים המרכזיים שעלו מהחולים ובני משפחותיהם.

 

תפקיד האחות במתאר הבית (2019-2020): תפיסת העולם הרווחת בתחום הטיפול בקהילה עוברת בעידן שלנו שינויים משמעותיים המשפיעים על תכנון וביצוע מגוון טיפולים הניתנים לאוכלוסייה במתאר הבית, ללא צורך באשפוז או הגעה למרפאה. כחלק מכך, עוברים הצוותים המטפלים הכשרה ייחודית בנושא על מנת שיהיו כשירים להעניק את הטיפול מתאים. בתהליך זה ביקשנו לשמוע ממטופלים, בני משפחה מטפלים והמטפלים עצמם עד כמה הם מרוצים מהטיפול הרפואי שניתן בבית על ידי האחות, האם ישנם טיפולים רפואיים נוספים נדרשים שלא ניתנים כיום והאם ישנם טיפולים הניתנים כיום במרפאה שנכון לדעתכם שבעתיד יינתנו בבית. תהליך שיתוף הציבור הוא חלק מתהליך רחב של ועדה מקצועית, שהתחיל בדיון מקוון לקהל הרחב, והמשיך בקבוצות מיקוד עם מרותקי בית הנזקקים לעזרה וסיוע בבית, ועם בני משפחותיהם, הנמצאים לרוב בעמדת המטפלים. 

 

עירוניות ובריאות (2019-2020): עירוניות ובריאות היא אחת מהתכניות האסטרטגיות של משרד הבריאות לשנת 2020. התכנית דיון עירוניות ובריאותהלאומית "אפשריבריא", מבקשת לייצר תשתית לאומית לקידום בריאות ברמה המקומית ולייצר סטנדרטיזציה לפעולות של הרשות כך שיהיו ממוקדות ואפקטיביות. במסגרת תהליך השיתוף מבקש המשרד לבחון את הקשר בין עבודת המשרד לבין רשויות מקומיות, לזהות צרכים ופוטנציאל לממשקי עבודה, לצד שינוי השיח ביחס לתחומי האחריות של רשויות מקומיות והעומדים בראשן בהקשר קידום בריאות. מטרת התהליך הינה לגבש תשתית ידע לטובת קבלת החלטות והנעת תכנית עבודה בין משרדית בנושא קידום בריאות ברשות המקומית.

קהל יעד של מהלך השיתוף כולל גורמים בכירים ברשויות המקומיות, אנשי מקצוע האמונים על נושא הבריאות ברשויות, אנשי מקצוע, תושבים ברשויות, גורמים ממשרדים ממשלתיים מקבילים השותפים למהלך וגורמי חברה אזרחית העוסקים בקידום בריאות. לאור מטרות התהליך, נדרש מהלך משולב מול הדרגים הבכירים ברשויות ומול התושבים: בשלב הראשון נערך מהלך שיתוף מקוון עם התושבים שמטרתו הבנה של הצרכים של התושבים, ושל הציפיות שלהם מהרשות המקומית. על בסיס מסקנות אלו יתקיים תהליך היוועצות פיזי עם בכירים ברשויות, ומטרתו להבין את הצעדים הנדרשים להכללת רשויות נוספות בתהליכים, וכן להרחבת הפעילות ברשויות שכבר שותפות בתכנית. תוצרי מהלך השיתוף יוצגו לשולחן של הגורמים המובילים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים, לטובת הגדרת דרכי פעולה ברמת המשרדים.

 

להמשך קריאה
הצוות המקצועי
עדי שילינג גלזר

עדי שילינג גלזר

מנהלת תהליכי שיתוף בממשלה

עדי התחילה את דרכה המקצועית בתחום השיווק בניהול תחום המרקום בחברות תרופות בינ"ל. בהמשך ניהלה תכנית חברתית העוסקת בחינוך וקידום אורח חיים בריא בקרב ילדים במערכת החינוך ועבדה באגף לקשרי חוץ באוניברסיטת תל אביב. את דרכה בשיתופים החלה כמנהלת המשרד וכיום היא בתפקיד ריכוז תהליכי שיתוף בצוות שיח בין מגזרי. עדי בעלת תואר ראשון בביוטכנולוגיה ותואר שני במנהל עסקים. adi@sheatufim.org.il

אור סרי

אור סרי

יועצת לתהליכי שיתוף

אור עוסקת בקידום שינוי חברתי דרך ארגונים, אקטיביזם וידע על המוח. בעיריית תל-אביב-יפו פיתחה תכנית אסטרטגית, "עיר שווה", להטמעת מדיניות מודעת-מגדר בעיר ובעירייה. במסגרת זו גם ניהלה תהליכי שיתוף ציבור שונים. בעולם ההייטק מילאה תפקידי ניתוח מערכות, ניהול פרויקטים וניהול מוצר, והובילה איפיון תהליכים עסקיים ופתרונות עבור לקוחות גלובליים. בנוסף, פיתחה את תחום האחריות התאגידית בדגש על גיוון תעסוקתי ושוויון מגדרי. אור בעלת תואר ראשון במתמטיקה, מדעי המחשב ומדעי המדינה מאונ' בר אילן, ותואר שני במדעי המוח והקוגניציה מאונ' בן גוריון.